SON EKLENENLER

BİRTEK-SEN: Özak patronu markaları kandırıp yeniden sipariş almak için ismini değiştirdi

BİRTEK-SEN, Özak patronunun hak ihlalleri ve işçi düşmanlığı ile lekelenen adından kurtulmak için ismini Kübra Tekstil olarak değiştirdiğini ve işçi alımı yaptığını belirtti.
20 Şubat 2024 13:28

Urfa’da BİRTEK-SEN üyesi Özak Tekstil işçilerinin sendikal hakları ve insanca çalışma koşulları için başlattığı direniş 8. gününde devam ediyor.

BİRTEK-SEN İşten atılan 400 işçiyi kara liste uygulamasıyla işsizliğe mahkum eden Özak patronunun hak ihlalleri ve işçi düşmanlığı ile lekelenen adından kurtulmak için ismini Kübra Tekstil olarak değiştirdiğini ve işçi alımı yaptığını açıkladı

Özak Tekstil, Kübra Tekstil ve Kübrateks’e sipariş veren ve vermeyi düşünen bütün markaların uyarıldığı açıklamada; “İşçilerin en temel haklarını gasp eden bu işçi düşmanlığına ve hak ihlallerine ortak olmayın! Atılan işçilerin işe geri alınması için sorumluluk alın!" denildi.

BİRTEK-SEN’in açıklaması şöyle;

İŞÇİ KIYIMININ VE SENDİKA DÜŞMANLIĞINIZIN ÜSTÜNÜ KAPATAMAZSINIZ

Özak patronu, Hak ihlalleri ve işçi düşmanlığıyla lekelenen Özak Tekstil adından kurtulmak ve markaları kandırıp yeniden sipariş alabilmek için yeni bir hileye başvuruyor.

Zara, Levi’s gibi büyük markalara üretim yaptığı bilinen Özak Tekstil, direniş boyunca markaların ve uluslararası denetim mekanizmalarının yaptığı çağrılara yanıt vermemiş ve işçileri işe geri almamıştı. Gelinen son süreçte markaların üretimi durduğunun ve Özak Tekstil ile ilişkilerini gözden geçireceklerinin bilgisi verilmişti.

Bugün ise fabrika Kübrateks’e devir işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Kübrateks zaten Ozak holdinge aitti. şimdi Özak fabrikalarını yine kendine ait olan Kübrateks’e devrediyor. Sahipler aynı sadece isim değiştiriyorlar. Özak Tekstil fabrikaya astığı duyuruda Kübrateks’e devir işlemi gerçekleştirildiğini açıkladı.

Özak Tekstil yönetimini uyarıyoruz!

Hak ihlallerinin, işçiler sendika seçme hakkını kullandıkları için yaptığınız işçi kıyımının ve sendika düşmanlığının üstünü bu yolla kapatamazsınız. İmajınızı düzeltmek ve uluslararası markalardan yeniden sipariş almak istiyorsanız, bunun tek yolu var: Atılan işçileri derhal işe geri alın! İşçilerin sendika seçme hakkını tanıyın!"

EVRENSEL

ÇALIŞMA HAYATINDAN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER